Responsive image
Co to jest konwent?

Kim jesteś›my i co robimy?
Jesteś›my grupą… entuzjastów, którzy swoje pomysł‚y realizują… z pasją… i prawdziwą… radością…. Naszym głównym celem jest organizowanie imprez edukacyjno-rozrywkowych, które mają zarówno przybliżyć‡ temat kultury i popkultury japońskiej jak i umożliwić‡ pożyteczne i atrakcyjne spędzenie czasu. Konwenty to wydarzenie gromadzą…ce nie tylko ogromną… liczbę™ fanów kultury japońskiej, ale także ludzi zafascynowanych komiksami fantasy, a przede wszystkim mangą oraz anime. Jeśli nie wiesz co to jest konwent, kilka poniższych pytań i odpowiedzi powinno Ci wszystko wyjaśnić.

Co to jest konwent?
Konwenty są, w tym przypadku, spotkaniami miłośnikóww i sympatyków kultury i popkultury japońskiej (istnieją… również konwenty miłośnikóww fantastyki i inne zjazdy tematyczne). Spotkania trwają 2 lub 3 dni, odbywają… się™ zazwyczaj w placówkach edukacyjnych, halach wystawowych lub domach kultury. Zjazd ma charakter kulturoznawczy, odbywają… się™ na nim panele dyskusyjne, konkursy, warsztaty i pokazy poświęcone przeróżnym zagadnieniom bardziej lub mniej zwią…zanym z kulturą… i popkulturą… Japonii. Prowadzący atrakcje to często przedstawiciele centrów kultury japońskiej, klubów jej poświęconych, a także studenci kultur dalekowschodnich i kierunków artystycznych. Konwenty skierowane są głółwnie do mł‚odych ludzi, uczniów szkół‚ podstawowych, gimnazjalnych, średnich i wyższych, ale czę™sto pojawiają… się™ na nich również osoby dorosł‚e lub rodzice z mł‚odszymi dzieć‡mi.

Czy to bezpieczne?
Oczywiście, że tak! Na konwentach zawsze jest ochrona, odpowiadająca za bezpieczeń„stwo spotkania. Rygorystycznie przestrzegany jest regulamin konwentu, w którym jasno sformuł‚owano kwestie zakazu posiadania i spożywania alkoholu i śodków odurzających, a także posiadania broni. Dodatkowo regulamin szeroko opisuje zasady kulturalnego zachowania oraz bezpieczeństwa podczas spotkania. Fakt, że konwent jest impreza… biletowana… również powoduje, że osoby niezainteresowane kulturą… japoń„ską…, a chcące się™ dostać‡ do budynku w celu zakłócania porządku nie przejdą… kontroli przy wejściu do placówki. Na terenie festiwalu znajduje się™ cał‚odobowa pomoc medyczna, tak wię™c nawet w razie wypadku czy choroby jesteś›my w stanie szybko zareagować i udzielić‡ potrzebnej pomocy.

Czy są limity wiekowe?
Tematyka naszych spotkań„ pozwala na uczestnictwo w nich wszystkim, niezależnie od wieku. Najmł‚odsi uczestnicy oczywiście powinni brać‡ udział‚ w spotkaniu pod opieką… osób dorosł‚ych (ewentualnie starszego rodzeństwa czy kolegów). Natomiast sposób w jaki zorganizowane jest spotkanie oraz dobór atrakcji powoduje, że nasze konwenty są… całkowicie bezpieczne, nawet dla bardzo młodych ludzi.

Czy w konwencie mogą… brać‡ udział‚ osoby niepeł‚nosprawne? 
Absolutnie tak i zawsze bę™dziemy dokł‚adać‡ wszelkich starań„, aby takie osoby miał‚y równe możliwości w korzystaniu z naszych konwentowych atrakcji. Jedynym problemem, na który nie do końca mamy wpływ to odpowiednie dostosowanie wynajętej placówki, natomiast my zawsze myś›limy jak rozłożyć‡ sale, aby osoby niepeł‚nosprawne mogły jak najwię™cej ze spotkania skorzystać‡.

Gdzie spać‡ podczas konwentu? 
Uczestnikom udostępniane są… sale zbiorowe do spania. To zazwyczaj duże klasy lub sale gimnastyczne, w których zmęczeni cał‚ym dniem atrakcji ludzie mogą… odpocząć‡. W cią…gu dnia sale takie służą… jako przechowalnia bagażu oraz miejsce spotkań„ z innymi sympatykami kultury japoń„skiej. Należy oczywiście pamiętać‡ o zabraniu z domu karimaty/materaca i ś›piwora oraz niezostawianiu cennych rzeczy bez opieki.

Czy konwent to miejsce dla mnie?
Jeśli oglą…dasz anime, czytasz mangi, sł‚uchasz japoń„skiej muzyki, marzysz o podróźy do Japonii, chcesz się™ nauczyć‡ ję™zyka japoń„skiego lub studiować‡ kulturę™ tego kraju, grasz w japońskie gry na konsolach/komputerze, lubisz japońską… kuchnię™, interesujesz się kulturą… tego kraju, grasz w japoń„skie gry logiczne lub rozwią…zujesz łamigłówki, interesują… Cię™ wschodnie sztuki walki, a nawet fascynują Cię™ Chiny lub Korea albo po prostu chcesz fajnie i pożytecznie spę™dzić‡ czas to na pewno TAK! Wystarczy tylko jedna z tych rzeczy, a na pewno odnajdziesz się™ na naszym spotkaniu.

Co jeszcze potrzebuję wiedzieć jadąc na konwent? 

  1. Jeś›li jesteś niepeł‚noletni, koniecznie zabierz ze sobą… podpisaną… zgodę™ rodziców na uczestnictwo w konwencie gdyż€“ musimy mieć‡ pewność‡, że Twoi rodzice/opiekunowie wiedzą… gdzie jesteś.
  2. Zawsze lepiej zarezerwować‡ bilet i dokonać‡ przedpł‚aty,“ pozwala to uniknąć‡ kolejek przy kupnie biletu oraz daje wiele innych korzyś›ci, o których mowa w części bilety.
  3. Jeśli cierpisz na jakąś› chorobę (nie chodzi tu o nic zakaźnego, bo wtedy powinieneś› zostać‡ w domu!) lepiej poinformuj o tym personel medyczny, €“ zawsze będą mogli Ci skuteczniej pomóc w razie problemów zdrowotnych.
  4. Koniecznie zapoznaj się™ z regulaminem! Wprawdzie, aby kupić‡ bilet musisz zaakceptować‡ regulamin, ale podpisują…c się™ pod tym, warto wiedzieć‡ co w nim jest.
  5. Na konwencie raczej nie akceptuje się™ kart płatniczych, zarówno przy sprzedaży biletów, jak i jedzenia czy pamią…tek podczas spotkania, należy być‡ na to przygotowanym i mieć‡ przy sobie gotówkę™. Warto również sprawdzi‡ć gdzie znajduje się™ najbliższy bankomat naszego banku.
  6. Wybierając się na takie spotkanie należy również pamiętać, że konwent to nie tylko organizacja, to w dużej mierze ludzie, którzy pracują jako wolontariusze pilnują…c czystoś›ci i porzą…dku, twórcy atrakcji, a także uczestnicy, którzy także dużo wnoszą… w spotkanie. Ważne jest aby wszyscy byli dla siebie życzliwi i kulturalni, dbali o porzą…dek i bezpieczeństwo, €“ dzięki temu spotkanie na pewno będzie niezapomnianym przeżyciem.

 

Zdjęcia: Ijidofofoty

Wspierają nas

Magazyn Haru
Wakai
Animelogia
Informator Konwentowy
Polski Team Produkcji filmowych
radio aoi
radio anime24
http://www.konwenty-poludniowe.pl/
nyanyan
bestiariusz
mmo24
GeekFan
Animecraft
Anime24
Japonia Online
Anime Odcinki